Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Menu

Den otevřených dveří na Pražském hradě

10. března 2024 se otevřou reprezentační prostory Pražského hradu.

Hledáte práci nebo brigádu či přivýdělek? Staňte se průvodcem!

kurzy průvodcůPrůvodce cestovního ruchu    
Průvodce Prahou   
Místní zástupce - delegát  

DEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ

Dne 10. března 2024   v době mezi 9:00 až 16:30 hodin budou mít návštěvníci Pražského hradu možnost vidět nepřístupné prostory Pražského hradu. Návštěva reprezentačních prostor Pražského hradu patří k největším životním zážitkům, které může jak český tak i zahraniční turista prožít.

Pražský hrad byl založen ve druhé polovině 9. století a Guinessova kniha rekordů uvádí, že Pražský hrad je největší souvislý hradní komplex na světě. Rozloha Pražského hradu je cca 70 000 metrů čtverečních. Pražský hrad je také zapsán na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

Na Pražském hradě se nachází mnoho památkových objektů nebo expozic, které rozhodně stojí za vidění nebo za návštěvu jako například Chrám sv. Víta, Královský palác a Vladislavský sál, Bazilika a klášter sv. Jiří či Zlatá ulička



Bohužel však ne všechna zajímavá místa na Pražském hradě byla veřejnosti přístupná, jako například reprezentační prostory pražského hradu. 

Do reprezentačních prostor se tradičně vstupuje Matyášovou branou. Návštěvníci Pražského hradu projdou místa, kde se odehrává veškerý ceremoniální život prezidentského úřadu.

Zde prezident republiky přijímá zahraniční hosty, jmenuje ministry, soudce a generály, případně pořádá státní večeře či kulturní akce.

Návštěvníci uvidí Rothmayerův sál, Španělský sál, Rudolfovu galerii a salony Jižního křídla Nového paláce, například Trůnní sál, Brožíkův sál či Habsburský salon.

Habsburský salón
Při vstupu do Habsburského salónu nás upoutá celá řada portrétů. Na stěnách jsou vyobrazeni Marie Terezie, její manžel František Štěpán Lotrinský, její nejstarší syn a následník trůnu Josef druhý. Dále zde nalezneme její blízké příbuzné, její snachy, zetě i vnuky. Tento sál si zachoval svou původní podobu z konce 18.století.

Trůnní sál
Při vstupu do Trůnního sálu nás upoutá ohromný vzácný koberec o rozměrech deset krát pět metrů. Je to jedna ze tří kopií perského originálu ze 16. století. Zde prezident republiky vykonává nástupní audience, a proto tento sál známe např. z televizního vysílání.

Ve všech místnostech jsou odborně vyškolení průvodci Správy Pražského hradu, kteří turisty informují o využití a vybavení jednotlivých sálů

Pražský hrad patří k nejnavštěvovanějším pražským památkám. Ročně ho individuálně nebo s odborným průvodcem Prahou navštíví více než 2 milióny návštěvníků (klienti, kteří si zakoupí vstupenku). Vzhledem k tomu, že skutečný počet návštěvníků není evidován, odhaduje se, že ročně projde areálem více než 6 miliónů osob. 

Otevírací hodiny Pražského hradu v zimní sezóně

  • Areál Pražského hradu  6.00 – 22.00 hod.
  • Návštěvnické objekty – Starý královský palác, expozice Příběh Pražského hradu, Bazilika sv. Jiří, Zlatá ulička s věží Daliborkou, Obrazárna Pražského hradu, Prašná věž, Rožmberský palác –9.00 – 16.00 hod.
  • Katedrála sv. Víta 9.00 – 16.00 hod (v neděli po ukončení bohoslužeb od 12.00; poslední vstup do katedrály je vždy v 15.40 hod.). V průběhu církevních obřadů však není prohlídka chrámu možná;

Od 1. dubna  – otevírací hodiny letní sezóny

  • Areál Pražského hradu 6.00 – 22.00 hod.
  • Návštěvnické objekty – Starý královský palác, expozice Příběh Pražského hradu, Bazilika sv. Jiří, Zlatá ulička s věží Daliborkou, Obrazárna Pražského hradu, Prašná věž, Rožmberský palác –9.00 – 17.00 hod.
  • Katedrála sv. Víta 9.00 – 17.00 hod (v neděli po ukončení bohoslužeb od 12.00; poslední vstup do katedrály je vždy v 16.40 hod.)  V průběhu církevních obřadů však není prohlídka chrámu možná; 

Text:  PhDr. Jolana Kopřiva Myslivcová
Foto: zdroj: Pražský hrad 


Přihlaste se na! 

Kurzy a státní zkoušky

Napsali jsme pro Vás také:

Jak se stát průvodcem - průvodkyní

Jak je to s průkazy průvodců? Regulace průvodcovské činnosti 

Jaký je rozdíl mezi průkazem Průvodce I. a II. stupně? 

Kdo může být průvodcem/průvodkyní 

Jaké jsou konkrétní formy práce průvodce, kde může průvodcovat 

Jaké to je být průvodcem/průvodkyní v památkovém objektu

Víte, co dělá průvodce Prahou?

Zkoušky profesní kvalifikace - autorizace TYRKYS 

Jak si přípravu na zkoušku průvodce co nejvíce usnadnit 

Co všechno zajišťuje cestovní kancelář průvodci když průvodcuje mimo domov 

Jaké jsou výhody práce průvodce - průvodcování je práce snů

Průvodci Průkazku průvodce nebo osvědčení na Pražský hrad s sebou

Jazykové znalosti průvodce Prahou 

Jak jsem se stala průvodkyní na Pražském hradě

Kolik jazyků musí znát průvodce 

Český národní průkaz průvodce - skvělé nebo brzda? 

stante se průvodcem