Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Menu

Desatero na cesty

Deset základních věcí, které byste měli vědět a vykonat před vycestováním do zahraničí.

Všichni chceme, aby dovolená byla jen radost a nikoliv starost. Ze zkušeností mohu říci, že mnoho reklamací, rozčarování a zklamání vzniká z nedostatku informací před cestou nebo před zakoupením zájezdu. 

Když si kupujeme nějaký technický výrobek za pár stokorun, tak si "googlíme", hledáme testy a hodnocení daného výrobku, porovnáváme. A při koupi zájezdu často koukneme na cenu a hurá jede se. Stejně tak při cestách bez cestovky. 

Co udělat, aby naše cesta proběhla co nejvíce v pohodě 

  1. Před odjezdem se informujte: snažte se získat o zemi, do které cestujete, co nejvíce informací. Zejména se zajímejte o potenciální rizika - jako například: nutnost víza či očkování, bezpečnost, kulturní zvláštnosti nebo speciální doložky k dokladům – řidičský průkaz, technický průkaz vozidla. Oficiální a aktualizované informace naleznete na stránkách MZV ČR v kapitole „Cestujeme“ v podkapitole „Státy světa – informace na cesty“.
     
  2. Před odjezdem se pojistěte: pojištění léčebných výloh pro pobyt v zahraničí je nezbytné. Nedívejte se jen na cenu pojištění, ale zvažujte poměr cena - výkon ve vztahu k délce a náročnosti zájezdu. Také se informujte, zda s danou zemí má Česká republika sjednáno poskytování bezplatné zdravotní péče. V případě cesty autem se doporučuje také havarijní pojištění vozidla. I pro cesty v EU tzv. Evropský průkaz pojištěnce nebývá dostačující a cestovní pojištění je tak nutností. 
     
  3. Buďte ve spojení s kontaktní osobou: před odjezdem informujte o své cestě osobu Vám blízkou. Dohodněte si s ní možnost okamžitého kontaktu a pomoci v případě nouze. Máte pocit, že Vám nic nehrozí? Odcizená peněženka, mobilní telefon nebo doklady přidělají starostí více než dost. 
    Doporučuji si telefonní číslo na kontaktní osobu zapamatovat nebo si ho zapsat ještě na další místo - což oceníte zejména při ztrátě, odcizení nebo rozbití mobilního telefonu. 
     
  4. Registrujte se v systému DROZD – Dobrovolná registrace občanů při cestách do zahraničí: turisté dobrovolně poskytují informace o svém pobytu v zahraničí, které slouží konzulární službě k poskytování pomoci občanům ČR v případě mimořádných situací, jako jsou například přírodní katastrofy.
     
  5. Chraňte své doklady a cennosti: pečlivě opatrujte svůj cestovní pas nebo další osobní doklady a cenné předměty. Neukládejte všechny doklady a cennosti na jedno místo. V případě ztráty nebo odcizení cestovního dokladu kontaktujte český zastupitelský úřad.
     
  6. Dodržujte celní předpisy: respektujte předpisy upravující dovoz či vývoz předmětů do dané země. Porušení podmínek bývá přísně kontrolováno a při nedodržení předpisů můžete v některých zemích dostat vysokou pokutu nebo dokonce trest odnětí svobody. Je také nutné dodržovat předpisy leteckých společností o přepravě různých nebezpečných předmětů. Pokud cestujete se zvířaty, budete pro ně potřebovat speciální cestovní pas.
     
  7. Dodržujte místní zákony a předpisy: nezapomeňte, že vstupem na území jiného státu podléháte jeho zákonům, jejichž porušení bude trestáno podle místního zákona. Zejména si dejte pozor na fotografování různých objektů (obvinění ze špionáže) a fotografování osob bez jejich souhlasu. 
     
  8. Respektujte místní zvyklosti: v některých zemích se můžete setkat s velmi odlišnými kulturními nebo náboženskými zvyklostmi. Seznamte se s nimi, abyste se zbytečně nedostávali do nepříjemných situací. Toto se týká hlavně oblékání nebo stravovacích návyků.
     
  9. Chraňte životní prostředí: řada zemí má své vlastní předpisy co se ochrany životního prostředí týče. V dané zemi může být například vyžadován certifikát o nízkých emisích Vašeho vozidla (např. tvz. ekologická plaketa pro vjezd do centra řady měst v Německu), může být omezen lov a odchyt zvířat nebo sběr rostlin. Stejně tak nabírání písku nebo kamínků na pláži či v moři může být tvrdě pokutováno.
    Před vstupem do konkrétní destinace a případně přírodní rezervace se vždy seznamte se zvláštními předpisy a omezeními.
     
  10. V případě nouze se obraťte na zastupitelský úřad ČR: doporučujeme Vám zjistit si informace o zastupitelském úřadě v dané zemi ještě před vycestováním. Na tento úřad se můžete obrátit v případě nouze nebo potíží se žádostí o pomoc. Telefonní číslo si uložte na více míst, hodí se v případě odcizení mobilního telefonu. 

desatero na cesty

Všechna tato cestovatelská pravidla dodržujete s rozvahou a v rozumné míře v závislosti na tom, v jaké destinaci se pohybujete. 

zdroj: www.mzv.cz

Tefonujte  na 602 204 123, pište na kurzy@tyrkys.cz