Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Menu

Druhy času - existuje zimní čas?

Opět se objevily novinové titulky - začíná zimní čas - zimní čas možná zůstane navždy - kdy už skončí zimní a letní čas? Je to tak správně?

Každý rok na jaře spíme o hodinu méně a probouzíme se do tzv. letního času. Na podzim se všichni těší na noc, která bude o hodinu delší. A řada sdělovacích prostředků nás informuje o tom, že se ráno probudíme do zimního času. Je to pravda? NENÍ.

V každodenním životě používáme tzv. středoevropský čas - SEČ. Je to čas, který se počítá podle pohybu tzv. středního slunce. Poledne nastává v okamžiku, kdy toto slunce vrcholí nad poledníkem 15 stupňů východně od greenwichského poledníku. Tento poledník u nás prochází např. Jindřichovým Hradcem, Pacovem, Libercem.

Středoevropský čas se používá ve většině evropských států: na Slovensku, Německu, Rakousku, Slovinsku, Chorvatsku, Srbsku, Bosně, Makedonii, Albánii, Maďarsku, Polsku, Norsku, Švédsku, Dánsku, Francii, státech Beneluxu, Švýcarsku, Itálii a Španělsku.  Tento čas mají i státy, které leží v pásmu světového času - v Nizozemí, Belgii, Lucembursku, Francii a Španělsku.

Středoevropský letní čas SELČ - je napřed o hodinu proti středoevropskému času. Byl zaveden v letech 1915, 1916 - 1918, 1940 - 1949 a pravidelně od roku 1979.
Letní čas je zaveden téměř v celé Evropě mimo Islandu, Ruska a Běloruska. 

Zimní čas, který  je o hodinu pozadu oproti středoevropskému a u nás byl zaveden pouze od 1.prosince 1946 do 23. února 1947. Někdy se středoevropský čas nesprávně nazývá zimním časem.

Světový čas UT nebo SČ se počítá podle pohybu středního slunce vzhledem k základnímu greenwichskému poledníku. Je o hodinu později oproti středoevropskému času. Na světový čas navazují pásmové časy platné v různých zeměpisných délkách.

Změna času má mnoho odpůrců, protože narušuje přirozený biorytmus člověka. Některým liden trvá adaptace na nový čas i několik týdnů. Ten jarní přechod, když spíme o hodinu méně, je pro většinu lidí horší než ten podzimní. 

Průvodci se změnami času musí vypořádat častěji než dvakrát za rok. Často cestují a tak překonávají časová pásma. Stejný problém trápí i klienty, kteří přijížději z jiných kontinentů. 

Tefonujte  na 602 204 123, pište na kurzy@tyrkys.cznavštivte nás osobně Španělská 770/2, Pha 2 - jen pár kroků od Národního muzea (k osobní návštěvě si domluvte schůzku)