Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Menu

Jak probíhá zkouška PK 65-021 N?

Zkouška Průvodce cestovního ruchu PK 65-021 N je v současné době nejvyšším typem zkoušky Průvodce cestovního ruchu v rámci celoživotního vzdělávání. Jejím autorizujícím orgánem je Ministerstvo pro místní rozvoj.

Složením zkoušky Průvodce cestovního ruchu PK 65 - 021 N průvodce prokazuje celou řadu odborných kompetencí, které jsou součástí tzv. kvalifikačního standardu v rámci národní soustavy kvalifikací. Zkouškou profesní kvalifikace lze prokázat kvalifikaci k získání Českého národního průkazu Průvodce II. stupně, který vydává Ministerstvo pro místní rozvoj 

Prezence u zkoušky:
Zkouška je zahájena prezencí účastníků a kontrolou totožnosti. U zkoušky je třeba předložit platný průkaz totožnosti - např. občanský průkaz nebo pas. 

Zkouška se skládá z písemné části (testové), kde prokazujete základní znalostní kompetence, z části ústní a pak praktického předvedení průvodcovského výkladu.
Ke zkoušce se předkládá písemná práce - tzv. itinerář na předem zadané téma.

Testová část zkoušky:
V testové části zkoušky se prověřují kompetence, které je možné zkoušet písemnou formou, jako např. přehled znalostí z historie a dějin umění, geografie cestovního ruchu, techniky a metodiky práce průvodce atd.

Testové otázky vyžadují buď jednoduché doplnění odpovědi (např. letopočet nebo název města či státu), anebo vybíráte správnou odpověď z několika odpovědí (dvou až čtyř). Otázky jsou kladeny tak, aby na ně byla možná jednoznačná odpověď na základě informací z kurzu nebo běžně dostupné literatury. Správná může být jedna nebo více odpovědí. K postupu do další části zkoušky je třeba 75 procent správných odpovědí s tím, že z každé kompetence je třeba alespoň 50 procent správných odpovědí (jednoduše řečeno - je třeba prokázat orientaci ve všech předmětech - nelze si říci například "vůbec neumím geografii a doženu to historií".

Test má cca 250 otázek a jeho vypracování jsou 2 hodiny. Dle dosavadních zkušeností je tato doba dostatečná. S příkladem vzorového testu se seznámíte ve vyučovací hodině. Pro každou zkoušku jsou generovány nové sady testů.

Ústní část zkoušky:
Ústní část zkoušky navazuje na testovou část. Okruhy otázek obdržíte při nástupu do kurzu.

Praktická část zkoušky:
Průvodce musí nejen znát řadu informací, ale také je musí umět použít tak, aby z nich vytvořil poutavý výklad, který přednese klientovi. A také Vy si vyzkoušíte, jak si výklad na základě literatury a internetu připravit a následně ho přednést.

Písemná část zkoušky - tzv. itinerář
V době návštěvy kurzu obdržíte téma domácí práce, které zpracujete. Jedná se o jednodenní výlety do nejznámějších míst naší republiky. V hodině budete přesně probírat jak si toto téma - vlastně první přípravu průvodce - zpracovat.

Jazyková část zkoušky
Nedílnou součástí zkoušky je prokázání znalosti alespoň jednoho cizího jazyka. Buď se prokážete jazykovým certifikátem zkoušky stupně B2 nebo vyšším Evropského referenčního rámce, anebo si složíte jazykovou zkoušku z Vámi vybraného cizího jazyka. Vzhledem k tomu, že průvodce při své práci málo píše, ale hlavně mluví, tak je zkouška zaměřena na ústní projev - např. simulovaný rozhovor s "turistou" na témata cestovního ruchu.

Využijte přípravné kurzy ke zkoušce! 

Poslední aktualizace 8.7.2022 - uloženo do archivu stránek - dále sledujte www.tyrkys.cz