Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Menu

Navštivte muzea přístupná po celý rok zdarma

Vstup zdarma do různých turistických objektů může být fantastickou příležitostí pro každého, komu bohužel jeho finanční situace neumožňuje si zakoupit řádné vstupné. Také často se zdarma dostaneme do objektů, které nejsou běžně návštěvnicky přístupné.

Muzeum Pražského jezulátka
celoročně zdarma
otevírací doba: Po – So: 9:30 – 17:00, Ne: 13:00 – 18:00
Karmelitská 9, Praha 1 

Muzeum Pražského Jezulátka se nachází přímo v chrámu Panny Marie Vítězné - vchod do něj je napravo od hlavního oltáře. Již před vstupem do samotného muzea si můžete prohlédnout umělecké fotografie sošky, která je oblečena v šatičkách různých liturgických barev.

V muzeu uvidíte hlavně velkou část souboru textilií, do kterého je Jezulátko oblékáno, jednu z jeho korunek nebo video ukazující proces převlékání Jezulátka. Kromě toho také můžete zhlédnout kultovní předměty, jako jsou například kříže obrazy, kalichy nebo sošky.

Je známo, že soška Ježíška je pravidelně převlékána. To proto, že hlavním cílem je přiblížit věřícím Ježíše jako skutečného člověka. Soška Ježíše - prostého dítěte je oblékána do bílé alby a královských šatů, které vyjadřují, že se jedná o krále z rodu Davidova. Barvy šatů se liší podle liturgického období - jsou barevně rozlišené.

Armádní muzeum Žižkov
celoročně zdarma
otevírací doba: Út – Ne: 10:00 – 18:00
U Památníku 2, Praha 3 - Žižkov
 
Armádní muzeum se nachází v historické budově Památníku osvobození na Žižkově. Muzeum je rozděleno do pěti celků, z nichž 4 jsou věnovány určitým obdobím a pátý celek je věnovaný příležitostným výstavám k aktuálním akcím nebo událostem.

Okruhy muzea se věnují následujícím obdobím:

  • 1. světová válka (1914 - 1918) - politické a vojenské akce, které vyústily v založení samostatného československého státu.
     
  • Meziválečná historie ČSR a jejích ozbrojených sil
     
  • 2. světová válka - účast Čechů a Slováků v odboji nebo vojenských akcích a obnova samostatnosti Československa
     
  • Perzekuce příslušníků čs. armády po převratu v roce 1948 a třetí protikomunistický odboj 
Letecké muzeum Kbely  (https://www.vhu.cz)
květen – říjen zdarma
otevírací doba: Út – Ne, 10:00 – 18:00
Mladoboleslavská, Praha 9 - Kbely
 
Muzeum pochází z roku 1968 se nachází v areálu první letecké základně v Československu. Na návštěvníky čeká celkem 275 letadel, která se nacházejí v krytých halách, v nekrytých prostorech nebo v depozitářích. 10 letadel ze sbírky je dosud letuschopných a je pravidelně provozováno. Řada exponátů jsou světové unikáty.

Expozice se týká hlavně českého vojenského letectví, ale dozvíte se i fakta o letectví civilním. Expozice je sestavena chronologicky a tematicky.
 
Technické a dokumentační muzeum Pražské energetiky
úterý a čtvrtek zdarma
otevírací doba: Út + Čt, 8:00 – 15:00,
Jankovcova 960/40, Praha 7 - Holešovice
 
Muzeum Vás provede historií distribuce, rozvodu a výroby elektřiny od počátku 20. století až po současnost. Na výstavní ploše o rozloze téměř 500 m2 můžete objevovat písemné dokumenty (schémata sítí, historické technické normy) a fotografie, ale také (historické) měřící přístroje či ochranné pomůcky.

Nejnovějším přírůstkem ve sbírce je trafostanice o napětí 3 kV z Vinohrad, která je jedním z posledních pozůstatků původní elektrické sítě. Zajímavá je jistě i Zakládací listina Elektrických podniků Královského hlavního města Prahy nebo dopis od Thomase Alvy Edisona Františku Křižíkovi.

V létě je možné navštívit muzeum i v noci v rámci unikátní noční prohlídky.
 
Galerie Lapidárium
celoročně zdarma
v galerii si můžete prohlédnout kopie i originály barokních soch
otevírací doba: Út – SO 12:00 – 17:00
Rámová 6, Praha 1
 
Nadace Český Barok byla založena za cílem ochrany vzácných soch nejen v Praze, ale v celé České republice. Sochařské památky jsou totiž velmi náchylné na změny počasí a různé klimatické vlivy je (často těžce) poškozují. Nadace se specializuje na záchranu barokních památek, ale také na jejich výzkum, obnovu, zpřístupnění a prezentaci širokému okolí.

Vzácné sochy jsou tedy přemisťovány do lapidárií (například do Galerie Lapidárium v Rámové ulici), kde jsou chráněny před nepříznivými vlivy. V exteriéru jsou poté nahrazovány věrnými kopiemi. 

V Galerii na Vás zatím čekají dvě stálé výstavy, které zachycují díla význačných umělců: Ottaiva Mosta a Matyáše Brauna. V Galerii Lapidárium si můžete prohlédnout například originály soch z Kuksu.
 
Česká národní banka – Expozice Lidé a peníze
celoročně po předchozí rezervaci zdarma
Na Příkopě 28, Praha 1
 
Celá expozice „Lidé a peníze“ se odehrává v prostorách bývalého trezoru v budově České národní banky.
Během expozice se seznámíte s historickým vývojem peněz od těch nejstarších až po nejmodernější formy.
 
Připraveno je i představení vývoje měny a samotné České národní banky od jejího založení. Kromě celkem 65 vitrín je pro návštěvníky připraveno i několik audiovizuálních programů. Velmi zajímavá je také zde vystavená tuna ryzího zlata.

Česká národní banka je připravena poskytnout také digitální průvodce v anglickém nebo německém jazyce.
 
Petschkův palác – bývalá mučírna gestapa
celoročně po předchozí objednávce zdarma
Politických věžňů 20, Praha 1
 
Tento palác původně sloužil pro potřeby banky Bankovní dům dr. Julia Petscheka. Jeho stavba probíhala mezi lety 1923 - 1929 podle návrhu architekta Maxe Spielmanna. Palác byl původně velmi luxusně vybaven, z původního vybavení se však do dneška žádné nedochovalo. V suterénu paláce se nacházely velmi silné sejfy, které prosluly svým velmi dobrým zabezpečením - nikdo se je nikdy nepokusil vykrást.

Rodina Petschů však palác před 2. světovou válkou prodala státu a emigrovala před nacisty do ciziny. Od roku 1939 zde mělo po dobu šesti let velitelství gestapo. Mimo řízení tajných operací zde také probíhalo kruté mučení tisíců českých vlastenců.  Nyní je v části suterénu, kde se mučírna nacházela, zřízen pomník protifašistického odboje.

V současnosti v paláci sídlí část Ministerstva obchodu a průmyslu ČR. Národní kulturní památkou byl palác prohlášen v roce 1989.

Aktualizace: 15.4.2023,  neneseme odpovědnost za případnou změnu u jednotlivých objektů 
 

Text:   PhDr. Jolana Kopřiva Myslivcová
Foto   Miroslav Kopřiva 

Přihlaste se na! 

Kurzy a státní zkoušky

Přidejte se k nám! Zažili jsme společně: 

a mnoho dalších akcí

Přečtěte si také: